T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

EVCİL KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLERE MİKROÇİP TAKILARAK KİMLİKLENDİRİLİP, KAYIT ALTINA ALINMASI UYGULAMASINDA SON TARİH 31.12.2022

Yayın Tarihi : 30.12.2022

​     5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, kedi, köpek ve gelincik sahiplerinin, hayvanlarını en geç 31 Aralık tarihine kadar mikroçip yöntemiyle, Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'nde (PETVET) kayıt altına aldırmaları gerekiyor. Bu kapsamda PETVET'e, hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydediliyor. Hayvanların deri altına uygulanan mikroçip sayesinde, kaybolmuş veya sokağa terk edilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminaliyle okunarak tespit edilebilecek. Ayrıca kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak.

     Evcil hayvan sahibi vatandaşlarımızı mağduriyet yaşamamaları adına 31.12.2022 tarihine kadar hayvanlarını kayıt altına aldırmaları için İl/İlçe Müdürlüklerimize bekliyoruz.