T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKANLIĞIMIZ BİTKİSEL ÜRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN DESTEKLERİ İLE %75 HİBELİ HUBUBAT TOHUMU DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 18.10.2023

          Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün yürüttüğü “Tarım Arazilerinin Kullanılmasının Etkinleştirilmesi Projesi" TAKEP kapsamında İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen proje ile talepte bulunarak almaya hak kazanan çiftçilerimize hububat tohumu dağıtımı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

          Tohum dağıtım töreni; Valimiz Sayın Ercan TURAN, Vali Yardımcısı Abdulkadir ŞAHİN, İl Müdür Vekilimiz Mehmet Akif ARGANA, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar ve çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleşti.

         Tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ardından açılış konuşması, İl Müdür Yardımcımızın desteklerden dolayı Bakanlığımıza ve katılımcılara teşekkür konuşması ve Valimiz Sayın Ercan TURAN'ın konuşmaları ile devam etti.

         Valimiz Sayın Ercan TURAN; “Milletin efendisi olan kıymetli çiftçi kardeşlerim. Hepinizi sevgiyle saygıyla hürmetle selamlıyorum. Devletimiz çiftçimizi olanca gücüyle destekliyor desteklemeye de devam edecektir. Tarım Bakanlığımızın yaptığı bu destek gerçekten çok önemli %75 hibeli bu tohumla buğday, yulaf ve arpada çiftçimizi destekliyor. Bizim sizden beklentimiz her türlü olumsuzluğa rağmen üretmeye devam etmeniz. Dünyada sadece üreten ülkeler, katma değer yaratan ülkeler ayağa kalkacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız hepimize bir misyon koydu, bir “Kızılelma" koydu “Türkiye Yüzyılı" dedi. Bu Türkiye Yüzyılına nasıl ulaşacağız, üreterek, bilime sanayiye tarıma destek olarak ulaşacağız. Önümüzdeki günlerde devletimizin daha farklı destekleriyle sizlere müjdeler vermeye devam edeceğiz. Sizlerin yanındayız, bu projemiz hayırlı olsun, bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

           Program tohum dağıtımının gerçekleşmesi ve Sayın Valimizin çiftçilerimizle sohbetleri ile devam etti.

PROJE KAPSAMINDA

 272 ton sertifikalı Ceyhan-99 buğday tohumu,

 102 ton arpa tohumu  

 45 ton yulaf tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.