T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZ IĞDIR’DA ŞEKER PANCARI HASADI DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 1.12.2023

        İklimi ve coğrafi şartlarının yanında bereketli toprakları ile doğunun Çukurova'sı olan Iğdır'da ekim alanı yeniden çoğalmaya başlayan şeker pancarının hasadı başladı. Bu seneki rekolte beklentisinin 15 bin ton olması beklenmektedir.

         İklimi ve coğrafi şartlarının yanında bereketli toprakları ile Doğu'nun Çukurova'sı olan Iğdır'da ekim alanı yeniden çoğalmaya başlayan şeker pancarının hasadı başlarken, yıllık 15 bin ton üzerinde ürün bekleniyor.

           Konu ile ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet TİNGİŞ, İlimiz Iğdır'ın tarım ürünü çeşitliliğine dikkat çekerek, “İlimizin her geçen gün hem şeker pancarı üretimi artmakta hem de hububat üretimi artmaktadır.  2023 yılı içerisinde şeker pancarı üretimimiz 15 bin ton civarına ulaşmış bulunmaktadır.  2024 yılı içerisinde de bu katma değeri artaraktan devam edecektir,  etmesini de hedeflemekteyiz.  Üreticilerimizin her daim yanında yer alıyoruz ve yer almaya da devam edeceğiz. 2022 yılı içerisinde pancar üretimimiz 8 bin ton civarında iken 2023 yılı için yüzde yüz bir artış ile 15 bin ton civarına ulaşmaktadır. İlimizin ikliminin uygun olmasından dolayı bu üretimin 2024 yılında da giderek artmasını bekliyoruz.  Her daim üreticilerimizin yanındayız yanında yer alamaya devam edeceğiz.​