T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZ GENELİNDE “BASKIN ŞAP AŞILAMA KAMPANYASI” DEVAM ETMEKTEDİR

Yayın Tarihi : 16.02.2024

           İlimiz Merkezi ile 3 İlçemizde ve köylerimizde Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak düzenlenen “Baskın Şap Aşılama Kampanyası" hayvan sağlığı ekiplerimizce mesai kavramı gözetmeksizin aralıksız devam etmektedir.

           Bakanlığımız tarafından ülke genelinde Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi kapsamında uygulamaya konulan, Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı doğrultusunda İlçemizde 29 Ocak – 31 Mart 2024 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak düzenlenen Baskın Şap Aşılama Kampanyası başlamıştır. Kampanyayla birlikte tüm sığır ve manda cinsi hayvanlar şap hastalığına karşı aşılanmaktadır.

           Şap hastalığı, tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen salgın ve bulaşıcı, viral bir hayvan hastalığıdır. Şap hastalığı ölümlere sebebiyet vermesinin yanı sıra, bu hastalık nedeniyle oluşan et, süt gibi verim kayıpları yetiştiricilerimizi ve ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Çok hızlı bir bulaşma ve yayılma gösteren şap hastalığının ve neden olduğu ekonomik kayıpların önlenmesi için büyükbaş hayvanların 2024 yılı için 3 dönemde olmak üzere şap hastalığına karşı aşılanması gerekmektedir. Hayvancılıktan beklenilen verimin alınabilmesi için bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadele etmek büyük önem arz etmektedir. Yetiştiriciler tarafından hayvanlarına şap aşılaması mecburidir. Yetiştiricilerimizin şap aşılama kampanyası ile İl Müdürlüğümüzce yapılacak duyuruları dikkate almaları ve hayvanlarını şap hastalığından korumak için en etkin ve ucuz yöntem olan aşılama hususunda duyarlı olması gerekmektedir.

           Büyükbaş hayvanlardan, aşı yapılmayanlara mevzuat gereği nakil verilememektedir.