T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ VE SU TASARRUFU

Yayın Tarihi : 25.03.2024

         Su yeryüzündeki tüm hayatın kaynağıdır. Dünyadaki suyun; %97'si denizler ve okyanuslar, %2' si ise buzullardan oluşmaktadır. Geriye kalan %1 içme suyu, tarım, sanayi ve doğal ihtiyaçlar için kullanabildiğimiz miktardır.

         Ülkemizi su açısından zengin görmekteyiz ancak gün geçtikçe temiz suyumuz azalmakta buna karşın nüfus ve ihtiyaç artmaktadır. Tarım alanında kullandığımız suyun yaklaşık %60' a yakın kısmı yanlış kullanımdan dolayı heba olmaktadır.

         Su sorununun giderilebilmesi için tarım, sanayi ve evsel amaçlı su kullanımlarında kayıpların önlenmesi için önlemler alınmalı, bilinçli su kullanımı sağlanmaya çalışılmalı ve havza düzeyinde su kaynaklarının geliştirilmesi için girişimlerde bulunulmalıdır.

         Dünya genelinde artan nüfusa bağlı olarak artan su ihtiyacından dolayı yerel ölçekten başlayarak çeşitli önlemler alınmasının yanı sıra yerel halkın çevresel konularla ilgili israfın önlenmesindeki farkındalıkları ön plana çıkarmak amaçlı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak her yıl ''22 Mart Dünya Su Günü''nü çeşitli etkinler düzenleyerek kutlamaktayız.

         Bu amaçla İl Müdürlüğümüz Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube teknik personellerce özellikle çocukların eğitimini hedef alarak İlimiz Merkez Kurtuluş İlkokulu'nda 80 öğrencinin ve öğretmenlerin katılımı ile düzenlediğimiz kutlamada suyun tasarruflu kullanımı ile sunumlar ve videolar gösterilmiş, çocuklara çeşitli ikramlarda bulunulmuş ve okulda düzenlenen ''22 Mart Dünya Su Günü'' temalı resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verilmiştir.