T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN HAZIRLADIĞI PROJE VE BÜGEM’İN HAZIRLADIĞI TAKE PROJESİ KAPSAMINDA ÇİFTÇİLERİMİZE TOPLAMDA 142 TON BUĞDAY TOHUMU TEMİN EDİLEREK DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 3.10.2022

         Tohum dağıtım töreni Sayın Valimiz Hüseyin Engin SARIİBRAHİM, Vali Yardımcısı Hasan MEŞELİ, İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU, İl Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ, Kurum Müdür ve Çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleşti.

        Dağıtımda İl Müdürümüz Özkan YOLCU; "Iğdır Belediyesi ile Iğdır İl Özel İdare kaynaklı "Iğdır'da Tarımsal Kuraklık ile Mücadele Kapsamında Buğday Ekim Alanlarının ve Veriminin Arttırılması Projesi" kapsamında %35 Iğdır Belediyesi, %40 İl Özel İdaresi, %25 çiftçi katkısı ile 80 Ton. Bakanlık kaynaklı "Iğdır İlinde Hububat yetiştiriciliğinin çeşitlendirilmesi, yaygınlaştırılması Projesi" ile (BÜGEM) Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) " kapsamında %75 Bakanlık, %25 çiftçi katkısıyla 62 Ton, her iki proje ile toplamda 142 Ton Ceyhan-99 ekmeklik buğday tohumunun 716 çiftçimize dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Bu desteklerde bizleri yalnız bırakmayan başta Sayın Valimize, Bakanlığımıza, Belediyemize ve İl Genel Meclisimize teşekkür ediyoruz" dedi.

    Sayın Valimiz Hüseyin Engin SARIİBRAHİM'de çiftçilerimizle sohbetler ederek tohum dağıtımını başlattı. Projelerin ve desteklemelerin daha da artacağına vurgu yaptı.

      İl Müdürlüğümüzce dağıtımı gerçekleştirilen 142 Ton tohum ile 7.000 dekarlık bir alanda buğday ekimi gerçekleştirilecektir. Ekilen alandan ise 4.200 Ton buğday mahsulü beklenmektedir.